Substral Trawa uniwersalna 5 kg samozagęszczająca - 1
SUBSTRAL Trawa uniwersalna 5 kg samozagęszczająca - Zdjęcia produktu

Trawa uniwersalna 5 kg samozagęszczająca (SUBSTRAL)

Nasiona SUBSTRAL trawa

Brak produktu

Ocena: suma recenzji i opinii:

Opis produktu SUBSTRAL

Nasiona trawy samozagęszczającej do zakładania trawnika. Trawa uniwersalna, wyjątkowo oporna na deptanie. Specyficzna trawa SAMO zagęszczająca przez kłącza. Rozrasta się poprzez kłącza na boki, tworząc gęsty trawnik na lata.

Jak to działa?

w sytuacji nasion zwykłej trawy zasada działania jest prosta - z jednego wysianego ziarna wyrasta jedna roślina - kępa. Dalej następuje jej wzrost, kępa się zagęszcza i to koniec cyklu. To w uproszczeniu, bo należy pamiętać, iż nie wszystkie nasiona trawy kiełkują. To kwestia wielu czynników, pomiędzy innymi: jakości nasion trawy, warunków pogodowych, stosownej pielęgnacji, podlewania. W rezultacie pomimo gęstego wysiania, wygląd trawnika może być daleki od oczekiwań.

W przeciwieństwie do zwykłych traw, trawa SAMO zagęszczająca rośnie inaczej. Z jednego wysianego nasiona trawy wyrasta jedna roślina – kępa. Dalej następuje jej wzrost, kępa się zagęszcza ale to nie koniec cyklu. Jednocześnie bowiem kępa trawy wypuszcza poziomo w bok kłącza (rozłogi), z których wyrastają kolejne niepokaźne kępki trawy. Ten cykl można przyrównać do ciągle rozrastającej się naturalnej, trawiastej sieci pędów, z których wyrastają coraz to nowe rośliny - kępy traw. Będzie on trwał dopóki nie zostanie zadarniona każda wolna powierzchnia, a przypadku dziur, uszkodzeń czy ubytków na trawniku, do czasu, aż nie nastąpi samo regeneracja, czyli wypełnienie pustego miejsca nową trawą. Tak w skrócie następuje samo zagęszczanie i samo regenerowanie się trawnika. Dotyczy to zarówno zakładania trawnika, jak i renowacji trawnika i regeneracji. Ten rodzaj trawy (życica rozłogowa - RPR) do tej pory stosowany był na fachowych boiskach piłkarskich, czy polach golfowych.

Kiedy siać?

Zwykła trawa potrzebuje wyższych temperatur (około 8 poziomów Celsjusza) i niemalże 14 dni na to, aby zacząć kiełkować. Dlatego najlepiej siać ją jesienią. Trawa samozagęszczająca kiełkuje już po 7 dniach, i starczy jej od 2 do 4 stopni Celsjusza.

zalety trawy SAMO zagęszczającej:

 • SAMO zagęszczanie poprzez kłącza: tworzy zwartą, naturalną sieć samodzielnie rozrastających się na boki kłączy z których wyrastają świeże kępy trawy. W dalszym etapie każda nowo powstała kępa dalej wypuszcza w bok kłącza i następuje wzrost kolejnych kęp. W ten sposób następuje proces samo zagęszczania. Dzięki czemu trawa momentalnie zadarnia wolne powierzchnie i ubytki, a na skutek czego intensywnego i bujnego wzrostu uzyskujemy gęsty trawnik na lata, zarówno w sytuacji zakładania trawnika jak i renowacji trawnika.
 • Wysoka niepodatność i samo regeneracja: Połączone kłącza tworzą gęstą sieć jednoczyjącą mocno darń. W połączeniu z prędkim wzrostem i ukorzenianiem się trawy zagwarantuje to wysoką oporność trawnika na intensywne deptanie i użytkowanie. Co więcej, przerwanie kłączy czy zniszczenie kępy stymuluje trawę do rozkrzewiania i samo regeneracji. Ten rodzaj nasion trawy używany jest na murawach fachowych boisk piłkarskich czy polach golfowych.
 • długofalowy efekt: prędki i intensywny wzrost trawy sprawia ciągłe odmładzanie się trawnika, powoduje, iż wygląda on świeżo przez lata, a nie tylko jeden sezon. Nisko położone międzywęźla (na wysokości 2-3 cm), powodują, że trawa może być koszona niżej, niżeli większość lubianych na rynku gatunków. W przypadku uszkodzenia kępy (susza, koszenie) wolne miejsce na trawniku zostanie wypełnione poprzez nową kępę trawy z rozrastających się na boki kłączy (samo regeneracja). Jest ona jeszcze bardziej niepodatna na przemarzanie, dzięki temu lepiej przetrwa zimę. Te oryginalne właściwości wpływają na długookresowy efekt - gęsty trawnik na lata.
 • Naturalna bariera dla chwastów: Dzięki szybkiemu wzrostowi oraz procesowi samo zagęszczania poprzez kłącza, kreuje trawnik o gęstej, zwartej darni. W ten naturalny sposób ogranicza obecność chwastów, czy mchu, które nie mają już miejsca na rozwój. Poza kwestią estetyczną, mniej chwastów i mchu, to mniejsza konieczność stosowania specjalnych nawozów, czy środków ochrony roślin oraz mniej pracy przy pielęgnacji trawnika.
 • Wcześniejsze rezultaty: w kontraście do większości przystępnych na rynku traw, nasiona trawy samozagęszczającej kiełkują w temperaturach o 2-4oC niższych oraz wschodzą pokaźnie szybciej - bo już po 7 dniach (większość nasion traw przeciętnie po 14 dniach). Jej wysiewu można więc dokonać wcześniej i w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Takie właściwości jak szybkie zadarnianie i w niższych temperaturach sprawiają,znacznie wcześniej możemy radować się skutkiem w postaci błyskotliwego i zadbanego trawnika.

parametry trawy SAMO zagęszczającej:

 • Samo zagęszczanie trawy przez kłącza
 • ekspresowo zadarniania wolne powierzchnie i ubytki na trawniku
 • formuje zwartą, gęstą i bujną darń
 • Samo regeneracja (rozkrzewianie) przy uszkodzeniach
 • Wysoka niepodatność trawnika na deptanie i intensywne użytkowanie
 • Intensywny wzrost i ciągłe „odmładzanie" się trawnika
 • Naturalna bariera dla mchu i chwastów na trawniku
 • Kiełkuje w niższych temperaturach i błyskawicznie zadarnia
 • Bardziej odporna na przemarzanie - trawnik lepiej przetrzyma zimę
 • Można kosić trawę znacznie niżej - nisko międzywęźla
 • przeznaczona do zakładania trawnika

Przeznaczenie: zakładanie trawnika

Opakowanie: 5 kg

efektywność: zakładanie trawnika: do 250m2, zagęszczanie trawnika: do 500m2

Informacje podstawowe i specyfikacja:

Kategoria

Producent

Rodzaj

Trawa

Cena

-

Opinia użytkowników

-

Ranking ofert - najlepsze promocyjne ceny 2024:

 • Porównywarka najlepszych sklepów
 • Ranking ofert według cen
 • Zdjęcia, opinie i recenzje